Geleneksel Sabun Nasıl Yapılır?

Geleneksel sabunlar uzun zamandır yağlar (hayvansal yağlar veya bitkisel yağlar) ve sıvının (çoğunlukla su) bir alkali ile karıştırılmasıyla yapılmıştır. Alkali, yağlar üzerinde çalışır ve sabunlaştırma denilen kimyasal bir işlemi tetikler. Sabunlaşma, yağların, sıvıların ve alkalilerin sabun haline getirilmesidir.

Kalıp sabun yapmak için kullanılan alkali, aynı zamanda lye olarak da bilinen sodyum hidroksittir. Her ne kadar bu sert görünse de (kim lye ile yıkamak ister?) Düzgün yapılmış bir sabun içinde kalan hiç bir kalıntı yoktur. Tüm içerik maddeleri sabun haline getirildi.

Tarihsel olarak sabun, donyağı (sığır yağı) ile yapıldı. Günümüzde sabun yapıcılar hala aynı şekilde sabun üretmektedir, ancak modern sabunların hindistancevizi yağı, hurma yağı, zeytin yağı ve hayvansal yağlardan daha özel meyve, fındık ve / veya bitkisel yağ içermesi daha olasıdır. Üreticiler ayrıca, ürünün çekiciliğini arttırmak için koku, renkler, uçucu yağlar, şifalı bitkiler ve diğer malzemeleri de ekler, ancak bu eklentilerin çoğu cilt sağlığına katkıda bulunmak için çok az şey yapar.