Gerçek Sabunlar

Yalnızca geleneksel şekilde yapılan, yağ asitlerinin alkali tuzlarından oluşan (daha basit bir ifadeyle, bir alkali ile sabunlaştırılmış yağlar) “gerçek” bir sabun olarak kabul edilir. Bugün büyük üreticiler tarafından küçük esnaf el işçileri için yapılan gerçek sabun bulunabilir.

Gerçek kalıp sabunları, yağ ve su arasındaki yüzey gerilimini azaltan yüzey aktif maddeler içerir. Sürfaktanlar kesinlikle kiri yakalamak ve yıkamak için en iyi işi yaparlar.

Daha önce, gerçek sabunların cildin pH’sini dengesiz bıraktığı düşünülmüştü, çünkü sabun ortalama olarak sekiz ila dokuz pH ile hafif alkalidir. İnsan cildi doğal olarak biraz asidiktir, pH yaklaşık dört buçuk ila beş buçuk arasındadır. Bugün yapılan araştırmaların çoğu, cildin sabunla temizlendikten sonra bile derinin normal pH’ına çok hızlı geri döndüğünü gösteriyor. Bu nedenle, pH dengelenmiş bir çubuğa sahip olmak, önceden inanıldığı kadar önemli değildir.

Doğal olan birçok gerçek sabun olmasına rağmen, bugün piyasada satılan birçok sabun sentetik sertleştiriciler, kokular veya renklendiriciler içerir. Bu iyi ya da kötü değil, sadece farkında olması gereken bir şey. Özellikle tamamen doğal bir bar arıyorsanız, malzemeleri okuyun.