Zeytinyağı ve Cilt Bakımı

Zeytine basılarak ve yağları çıkarılarak elde edilen zeytinyağı, çok farklı şekillerde gelir ve pek çok kullanıma sahiptir.

Çoğumuzun dolaplarımızda oturan bir şişe zeytinyağı vardır – salata sosu veya tavada kullanım için mükemmeldir. Çoğu insan, akşam yemeğini geliştirmek dışında bir şey için kullanmayı düşünmemiş olabilir. Ancak insanlar yüz nemlendirici olarak faydaları için giderek daha çok zeytinyağına bakıyorlar.

Aslında, bir araştırma araştırmacılar kansere neden olabilecek ultraviyole ışınlarına maruz kalan farelerin cildine zeytin yağı uygularken, zeytinyağının aslında kansere neden olan hücrelerle savaşmak için çalıştığını tespit etti. Tümör oranları, cildine zeytinyağı uygulanmış farelerde önemli ölçüde düşüktü.

Zeytinyağının cilt yararları
Vitamin bakımından zengin
Zeytinyağının cilde bazı bildirilmiş faydaları vardır. Uluslararası Zeytin Konseyi’ne göre, zeytinyağında A, D ve K gibi birçok E vitamini ve E vitamini vardır.

Antioksidan özelliklere sahiptir
Zeytinyağı aynı zamanda bir antioksidandır, bu yüzden kansere neden olan ultraviyole radyasyonun zarar görmesini önler veya tersine çevirir. İnsanların normalde yediği diğer yağ ve yağlara kıyasla, skualen adı verilen çok yüksek bir konsantrasyona sahiptir. Skualen, zeytinyağına ekstra antioksidan destek sağlar.

Bakterileri nemlendirir ve savaşır.
Akneye yatkınsanız, zeytinyağlı bir sabun kullanmak akneye neden olan bakterileri öldürerek aknenizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağının ayrıca cildinizi nemlendirdiği ve nemlendirdiği de bilinmektedir.